• Novinky

          • EASTER EGG HUNTING alebo hodina anglického jazyka netradične
            • EASTER EGG HUNTING alebo hodina anglického jazyka netradične

            • Veľká noc je sviatok, na ktorý sa všetci tešia, najmä naši najmenší. Pripomíname si ju rôznymi tradíciami a zvykmi. Medzi najobľúbenejšie nepochybne patrí "šibačka a oblievačka". Chlapci si môžu "vyšibať" vajíčka, zajačikov a iné sladkosti. Každá krajina má iné zvyky a obyčaje.

              Na hodinách anglického jazyka sme priblížili žiakom zvyky, ktoré dodržiavajú deti v anglicky hovoriacich krajinách. Žiaci sa dozvedeli, že vo Veľkonočný pondelok /Easter Monday/ si deti čokoládové vajíčka, zajačikov a iné dobroty musia nájsť sami. Rodičia im tieto dobroty schovajú v záhrade a deti s košíčkami si vajíčka hľadajú schované v rôznych kútoch záhrady. Poriadajú doslova "Lov na veľkonočné vajíčka - Easter Egg Hunting". Pri ich hľadaní zažívajú veľa radosti, smiechu a zábavy.

              Preto sme sa rozhodli, že sa aj my pokúsime našim žiakom priblížiť  takúto atmosféru. Posledný deň vyučovania pred veľkonočnými prázdninami  sme našim žiakom 5. ročníka pripravili EASTER EGG HUNTING.

              Za výdatnej pomoci a veľkého nadšenia žiakov 7.A triedy sme rozmiestnili /schovali/ čokoládové vajíčka a zajačikov vo vyhradenom areáli. Prekvapenie našich piatakov bolo veľké, keď sa dozvedeli, že ich čaká lov na vajíčka. Pri ich hľadaní sa prejavila ich šikovnosť, vynaliezavosť a najmä rýchlosť, pretože sa súťažilo v tímoch a každý chcel pre svoj tím nájsť čo najviac vajíčok. Samozrejme, na každého čakala sladká odmena.

              Súťaživosť  našim žiakom nechýbala ani pri ďalších hrách, ktoré sme pre nich pripravili. Najviac sa im páčil beh so surovým vajíčkom na lyžici, kde každý tŕpol, aby ho nerozbil.

              Zažili sme spoločne veľa radosti a zábavných situácií a už teraz sa tešíme, ako na budúci rok urobíme radosť iným žiakom.

                                                                                                                                                                                     PK - CJ

          • Šaliansky Maťko – okresné kolo
            • Šaliansky Maťko – okresné kolo

            • Dňa 6. apríla 2022 sme sa zúčastnili okresného kola súťaže v umeleckom prednese slovenských povestí – Šaliansky Maťko.

              Súťažilo sa v 3 kategóriách v priestoroch Kysuckej knižnice v Čadci. Našu školu reprezentoval Matúš (6. B), ktorý sa umiestnil na krásnom 3. mieste v 3. kategórii.

              Víťazovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov v umeleckom prednese.

              Mgr. M. Truchliková

               

          • Exkurzia - Demänovská jaskyňa slobody a prírodné pamiatky Liptova
            • Exkurzia - Demänovská jaskyňa slobody a prírodné pamiatky Liptova

            • Dňa 12. apríla 2022 sme sa my, žiaci 8.A,8.B a skupina žiakov z deviateho ročníka zúčastnili exkurzie v Nízkych Tatrách. Exkurzia bola zameraná na spoznávanie prírody, prírodných pamiatok a geologických útvarov Slovenska.

              Zraz sme mali pred našou školou o 7:20 hod. Cesta autobusom ubehla tak rýchlo, že sme sa nenazdali a boli sme už tam. Viacerí z nás sa tešili na krásy Demänovskej jaskyne slobody. Po príchode do turisticko-lyžiarskeho strediska Jasná sme zamierili na cestu k Vrbickému plesu. Toto pleso sa nachádza v NP Nízke Tatry. Keď sme dorazili k plesu naši učitelia nám opísali vznik plesa. Vrbické pleso je ľadovcového pleso a najväčšie a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca. Našou ďalšou zastávkou bola Demänovská jaskyňa slobody. V jaskyni nás sprevádzala milá pani sprievodkyňa. Do jaskyne sme vošli úzkou chodbou. Čakalo na nás prekvapenie v podobe 936 schodov. Tieto schody lemovali rôzne sfarbené krasové útvary, ktoré boli sfarbené v závislosti od rôzneho množstva železa vo vode. Po návšteve Demänovskej jaskyne slobody sme mali prestávku na obed. Po obede sme sa boli pozrieť, na miesto, kde vteká voda do jaskyne a následne, kde z jaskyne vytekala. Počas cesty domov sme navštívili aj Bešeňovske travertíny. Tieto travertíny sú prírodné výtvory z vápenca, ktorý vznikol vyzrážaním minerálnych prameňov.

              Po návrate domov z exkurzie sme mali veľa nezabudnuteľných zážitkov.

                                                                                                                                                   V. Liščáková a D. Taranová

              Foto: T. Matysová, M. Kotyra

            • Akcia vodník

            • Počas dvoch týždňov naši štvrtáci absolvujú základný plavecký výcvik. Ten, kto už vie plávať sa zdokonalí a ten, kto má pred vodou rešpekt, sa s ňou môže skamarátiť. Dievčatá majú k tomu bonus. A to tréning na stretnutie sa s veľkým množstvom vody počas veľkonočných prázdnin.

          • Exkurzia do Krajskej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste
            • Exkurzia do Krajskej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste

            • „Žiadny sen nie je príliš vysoko pre tých, ktorí majú oči na oblohe.“

              Buzz Aldrin, americký astronóm

               

              Odjakživa sa ľudia zaujímali o Zem, kde sú jej hranice a čo je za nimi. Existuje vôbec niečo ďalej? Keď prekonali jej hranice, prišli ďalšie nové otázky, napr. čo všetko sa nachádza v kozmickom priestore, ako vznikol...Zistiť odpovede na tieto otázky je náročné, preto je jednoduchšie navštíviť  hvezdáreň, kde vám odpovede na tieto otázky ozrejmia.

              A to urobili aj žiaci 5.A a 5.B triedy. Pod vedením svojich triednych učiteľov dňa 4. apríla navštívili Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, aby si čo najviac rozšírili učivo o slnečnej sústave, ktorú preberali na hodinách geografie.

              Po príchode do hvezdárne si žiaci najskôr pozreli vonkajší areál hvezdárne /Geopark/. Našich žiakov hneď zaujali veľké slnečné hodiny pred samotnou budovou hvezdárne. Potom sa pomaly prešli popri modeloch telies slnečnej sústavy, ktoré pre lepšiu predstavivosť boli vytvorené v pomernej veľkosti vzhľadom k Slnku. Popri modeloch planét stihli zaregistrovať ukážky hornín typických pre Kysuce a okolie.

              Potom sa žiaci presunuli do interiéru "Hviezdne nebo", kde im pracovníčka hvezdárne veľmi pútavo urobila prednášku o vzniku planét. Bolo vidieť, že žiakov prednáška zaujala, o čom svedčila aj ich zainteresovanosť pri výklade. Žiaci odpovedali na otázky a po skončení projekcie sa ešte pýtali na rôzne veci, ktoré sa týkali kozmického priestoru. Najviac zo všetkého ich zaujala téma zániku Slnka.

              Po krátkom „posilnení sa“ pod „hviezdnym nebom“ prišla najočakávanejšia časť prehliadky, a to pozorovanie Slnka z kupoly hvezdárne. Žiaci sa presunuli po schodoch do najvyššej časti hvezdárne. Keďže pozorovanie Slnka a iných objektov je podmienené jasnou oblohou, boli sme radi, že aspoň väčšine žiakom sa podarilo vidieť Slnko cez super veľký ďalekohľad. Pozorovanie bolo doplnené o odborný výklad pracovníčky a opäť o otázky našich žiakov.

              Cestou dole z kupoly sa žiaci mohli postaviť na špeciálnu váhu, ktorá im ukázala, akú hmotnosť by mali na rôznych planétach. Najviac boli prekvapení zo Slnka, kde im váha ukazovala viac ako tisíc kíl.

              Nakoniec sme sa po náročnom dni vrátili späť do školy. Unavení, ale plní zážitkov. Žiaci sa veľmi tešili, ako porozprávajú doma, čo zažili a videli a v neposlednom rade, ako obdarujú svojich blízkych suvenírmi z hvezdárne.

              Návšteva hvezdárne bola pre našich žiakov veľkým zážitkom a dúfame, že takýchto spoločných akcií ešte zažijeme veľa.

                                                                                                                        Mgr. Marián Kotyra, Mgr. Jana Adamicová